Steamboat Town Challenge
HomeRace RulesPoints SeriesResultsRegistration

2012 - Quarry Mountain XC

Men's Novice 19-44 Results

Place Name Time
1 Matthew Doro 56:22:00

Men's Novice 45+ Results

Place Name Time
1 Michael Malone 46:19:00
2 Theo Dexter 56:05:00
3 Kurt Anderson 1:00:39

Women's Novice 19-34 Results

Place Name Time
1 Rachel Ryan 53:02:00
2 Halea Kaplan 57:51:00

Women's Novice 35+ Results

Place Name Time
1 Donna Ryan 1:09:40

Men's Sport 19-34 Results

Place Name Time
1 Joshua Snyder 1:07:43
2 Jack Morgan 1:10:57
3 Lee Macke 1:13:23
4 Ben Beall 1:15:30
5 Brent Boyer 1:17:40
6 Matt Hightower 1:17:58
7 Dylan Erhart 1:22:26
8 Eddie Rogers 1:24:51
9 Jack Ignatius 1:30:18

Men's Sport 35-49 Results

Place Name Time
1 Diego Girard 1:13:31
2 Adam Wright 1:13:59
3 Bob Keenan 1:14:53
4 Bob Kaster 1:14:54
5 George Schulz Sr 1:15:33
6 Neal Bambha 1:17:38
7 Walter Magill 1:19:50
8 Doug Collins 1:20:01
9 Brian Paul 1:21:33
10 Jeff Olson 1:23:05
11 Jethro Sterling 1:25:11
12 Mike Aljanich 1:27:33
13 Josh Welch 1:28:20
14 Clint Moyer 1:30:21
15 Larry Lindeman 1:35:27
16 Wayne Hudec 1:40:14

Men's Sport 50+ Results

Place Name Time
1 Erik Graab 1:16:46
2 Peter Daley 1:20:28
3 Boyd Bass 1:24:01
4 Stephan Zittel 1:24:15

Women's Sport 19-34 Results

Place Name Time
1 Mindy Mulliken 1:19:03
2 Lesley Myller 1:23:42
3 Reall Colbenson 1:26:57
4 Helen Brown 1:27:09
5 Gretchen Coleman 1:38:47
6 Cassady Daley 1:39:26
7 Amy Zutterling 1:42:09

Women's Sport 35+ Results

Place Name Time
1 Patti Lindquist 1:26:35
2 Deborah Rose 1:28:53
3 Mary Ann Keiss 1:32:01
4 Kristia Check-Hill 1:32:42

Men's Expert 19-34 Results

Place Name Time
1 Nathan Reynolds 1:19:06
2 Derek Leidigh 1:19:24
3 Alec Schaffer 1:22:52
4 D. J. Nudy 1:23:18
5 Christian Levan 1:25:06
6 Simon Demby-Myers 1:26:41
7 Eric Dose 1:30:02

Men's Expert 35-49 Results

Place Name Time
1 Gordon Watson 1:13:37
2 Rishi Grewal 1:14:59
3 Matt Heydon 1:16:35
4 Scott Loepert 1:18:44
5 Sars Larson 1:19:23
6 Peter Boniface 1:19:47
7 Scott Kempers 1:20:13
8 Pj Wharton 1:20:17
9 Kyle Lawton 1:20:26
10 Rick Hodges 1:21:15
11 Dan Foote 1:23:54
12 Andreas Sauerbrey 1:38:46

Men's Expert 50+ Results

Place Name Time
1 Mel Stewart 1:25:05
2 Dan Chovan 1:28:33
3 Kris Hagenbuch 1:29:28
4 Chris Keiss 1:33:25

Women's Expert Results

Place Name Time
1 Kate Rench 1:24:45
2 Becky Sears 1:28:31
3 Kathleen Fitzsimmons 1:30:26
4 Emily Keiss 1:30:29
5 Hannah Williams 1:31:14
6 Jody Corey 1:31:52
7 Rose Alford 1:33:50

Men's Single Speed Results

Place Name Time
1 Matthew Pronovost 1:18:56
2 Matthew Eggen 1:25:45
3 Jeffrey Gay 1:28:19
4 Danny Lynn 1:38:39

Women's Single Speed Results

Place Name Time
1 Marla Bailey 1:36:40

Pro/Open Results

Place Name Time
1 Peter Kalmes 1:06:01
2 Alex Pond 1:06:09
3 Trevor Walz 1:06:11
4 Barkley Robinson 1:08:49
5 Craig Rench 1:09:12
6 Corey Piscopo 1:10:41
7 Bo Randolph 1:13:39
8 Chad Gruben 1:15:24
9 Jeff Minotto 1:15:51
10 Jon Freckleton 1:17:17
11 Kelly Boniface 1:17:21
12 Tim Nylen 1:19:30
13 Jeff Snook 1:22:07

Youth Coed 6 & Under Results

Place Name Time
1 Grace O'reilly 0:41
2 Karl Brody Freckleton 0:47
3 Amanda Dietrich 0:48
4 Aklilu Foote 0:49
5 Jack Sulentich 0:50
6 Kade Lawton 0:50
7 Scarlet Pepin 0:52
8 Ty Meyer 0:52
9 Eva Minotto 0:53
10 Jeremiah Macgray 0:56
11 Kelsey Cariveau 0:58
12 Skeet Armstrong 1:02
13 William Heit 1:06
14 Tristan Thrasher 1:06

Youth Coed 7 & 8 Results

Place Name Time
1 Jake Filler 1:41
2 Asher Lesyshen-Kirlan 1:42
3 Shea Pepin 1:43
4 Andrew Kempers 1:49
5 Colin Kagan 1:53
6 Rune Freckleton 1:59
7 Callum Neher 1:59
8 Saige Lottes 2:00
9 Ely Cariveau 2:02
10 Jack Fox 2:03
11 Sal Malone 2:06
12 Primo Famiglietti 2:08
13 Tomas Niedermeier 2:10
14 Charlie Welch 2:14
15 Audra Gowdy 2:17
16 Charlie Reisman 2:19

Youth Coed 9 & 10 Results

Place Name Time
1 Daniel Kempers 8:33
2 Lilli Armstrong 8:34
3 Gunnar Gilbertson 8:57
4 Eliza Fox 10:58
5 Sophia Gowdy 11:24
6 Ellie Blair 12:24
7 Olivia Schulz 24:44:00
8 Riley Childress 24:45:00
9 Royce Childress 30:28:00

Youth Coed 11 & 12 Results

Place Name Time
1 Bennett Gamber 17:16
2 Brenden Andrews 18:38
3 Dane Freckleton 19:16
4 Jackson Foote 19:18
5 Michael Bambha 23:23

Youth Male 13-15 Results

Place Name Time
1 Rio Graab 40:03:00
2 Grant Andrews 40:06:00
3 Elijah Vargas 41:57:00
4 Ethan Moyer 45:26:00
5 Andrew Keiss 45:44:00
6 Peter Rosenthal 46:54:00
7 Chase Seymour 49:06:00
8 Liam Moyer 49:49:00
9 Tristan Fischer 54:27:00
10 George Schulz 58:12:00

Youth Male 16-18 Results

Place Name Time
1 Jett Seymour 1:13:00

© 2017 Steamboat Town Challenge