Steamboat Town Challenge
HomeRace RulesPoints SeriesResultsRegistration

2012 - Storm Peak Challenge Hill Climb

Men's Novice 45+ Results

Place Name Time
1 Michael Malone 1:00:14

Women's Novice 19-34 Results

Place Name Time
1 Halea Kaplan 1:10:27

Men's Sport 19-34 Results

Place Name Time
1 Jack Morgan 54:17:00
2 Ben Beall 59:59:00
3 Dylan Erhart 1:03:23
4 Eddie Rogers 1:06:25
5 Brent Boyer 1:07:18
6 Andrew Henry 1:16:14
7 Austin Watts 1:19:20
8 Antonio Jarana 1:24:52

Men's Sport 35-49 Results

Place Name Time
1 Bob Keenan 58:33:00
2 Adam Wright 59:26:00
3 Bob Kaster 1:01:08
4 Walter Magill 1:01:36
5 Diego Girard 1:02:18
6 David Scully 1:03:15
7 Brian Paul 1:10:27
8 Jeff Olson 1:10:35
9 Mike Aljanich 1:12:02
10 Clint Moyer 1:26:52

Men's Sport 50+ Results

Place Name Time
1 Peter Daley 1:06:58
2 Stephan Zittel 1:09:06
3 Clyve Cousins 1:11:36
4 Boyd Bass 1:14:15
5 Kirk Morrison 1:16:19

Women's Sport 19-34 Results

Place Name Time
1 Mindy Mulliken 1:00:26
2 Susie Jones 1:01:46
3 Cassady Daley 1:04:10
4 Lesley Myller 1:10:10
5 Kyleigh Demicco 1:14:00
6 Gretchen Coleman 1:18:47
7 Helen Brown 1:21:19

Women's Sport 35+ Results

Place Name Time
1 Kristia Check-Hill 1:21:56

Men's Expert 19-34 Results

Place Name Time
1 Charlie Von Thaden 1:23:14
2 Nathan Reynolds 1:23:16
3 Derek Leidigh 1:25:16
4 Alec Schaffer 1:27:00
5 Evan Weinman 1:27:01
6 D. J. Nudy 1:28:56
7 Christian Levan 1:31:03
8 Tanner Heil 1:31:05

Men's Expert 35-49 Results

Place Name Time
1 Gordon Watson 1:19:16
2 Sars Larson 1:20:46
3 David High 1:22:22
4 Scott Kempers 1:25:15
5 Nelson Carmichael 1:27:48
6 Dan Foote 1:31:00
7 Tony Urbick 1:35:38
8 Neal Bambha 1:43:08

Men's Expert 50+ Results

Place Name Time
1 Mel Stewart 1:34:11
2 Reed Zars 1:38:27
3 Kris Hagenbuch 1:40:52

Women's Expert Results

Place Name Time
1 Kate Rench 1:25:04
2 Liz Baldwin 1:34:23
3 Kathleen Fitzsimmons 1:35:04

Men's Single Speed Results

Place Name Time
1 Kevin Kopischke 1:27:13
2 Jeffrey Gay 1:30:11
3 Matthew Eggen 1:30:28
4 Grant Mills 1:58:16

Pro/Open Results

Place Name Time
1 Peter Kalmes 1:05:41
2 Alex Pond 1:08:09
3 Trevor Walz 1:09:18
4 Barkley Robinson 1:12:19
5 Michael Friedberg 1:12:41
6 Corey Piscopo 1:15:37
7 Bo Randolph 1:17:02
8 Jeff Minotto 1:22:39
9 Chad Gruben 1:29:49
10 Jeff Snook 1:30:31
11 Tim Nylen 1:31:12

Youth Coed 6 & Under Results

Place Name Time
1 Nicholas Warner 1:01
2 Aklilu Foote 1:14
3 Karl Brody Freckleton 1:19
4 Eva Minotto 1:29
5 Scarlet Pepin 1:39
6 William Heit 1:48
7 Kelsey Cariveau 2:12

Youth Coed 7 & 8 Results

Place Name Time
1 Colin Kagan 3:30
2 Asher Lesyshen-Kirlan 3:34
3 Jessica Warner 3:39
4 Sal Malone 3:42
5 Jack Fox 3:51
6 Callum Neher 3:52
7 Erik Belshaw 3:57
8 Rune Freckleton 3:58
9 Andrew Kempers 3:59
10 Ely Cariveau 4:00
11 Charlie Welch 4:03
12 Katie Mclaughlin 4:04
13 Tomas Niedermeier 4:13
14 Reid Sias 4:32

Youth Coed 9 & 10 Results

Place Name Time
1 Daniel Kempers 10:36
2 Gunnar Gilbertson 13:47
3 Finn Sias 14:19
4 Annika Belshaw 14:19
5 Eliza Fox 15:53

Youth Coed 11 & 12 Results

Place Name Time
1 Matthew Kempers 8:16
2 Brenden Andrews 9:48
3 Dane Freckleton 10:36
4 Jackson Foote 10:43
5 Michael Bambha 13:02
6 Cole Sias 14:02
7 Anton Gorrell 21:33

Youth Male 13-15 Results

Place Name Time
1 Grant Andrews 45:43:00
2 Peter Rosenthal 54:43:00
3 Elijah Vargas 54:44:00
4 Ethan Moyer 58:24:00
5 Andrew Keiss 58:25:00
6 Chase Seymour 59:39:00
7 Liam Moyer 1:34:10

Youth Male 16-18 Results

Place Name Time
1 Jett Seymour 1:06:34
2 Koby Vargas 1:06:35

Youth Female 16-18 Results

Place Name Time
1 Madison Keeffe 1:14:46

© 2017 Steamboat Town Challenge